Select Page
  

make sure to write the answers like a 6th grader would!
equations_and_inequalities_unit_test_part_2_6.15.pdf

semester_test_part_2_semester_a.pdf

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
K12 online school Equations and inequalities – Math Problems
Just from $10/Page
Order Essay

grade_6_checkpoint_2_part_2.pdf

Unformatted Attachment Preview

Math | Graded Assignment | Unit Test, Part 2 | Unit 6
Name:
Date:
Graded Assignment
Unit Test, Part 2: Unit 6
Answer the questions below. When you are finished, submit this assignment to your teacher by the due date for
full credit.
Total Score: ____ of 15 points
(Score for Question 1: ___ of 6 points)
1. Li bought five lip balms. Each lip balm costs the same amount. She spent a total of $7.25.
(a) Write an equation that represents the situation. Use c to represent the cost of each lip balm.
(b) Represent the equation with a model.
(c) Solve and justify your solution.
Answer:
© 2016 K12 Inc. All rights reserved.
Copying or distributing without K12’s written consent is prohibited.
Page 1 of 3
Math | Graded Assignment | Unit Test, Part 2 | Unit 6
(Score for Question 2: ___ of 4 points)
2. Marta received $5 for helping her dad in the back yard. She spent $2.40 on drinks and $1.33 on snacks.
(a) Write an equation to show how much money she has left. Remember to define your unknown.
(b) Solve the equation from part (a). Show your work.
Answer:
© 2016 K12 Inc. All rights reserved.
Copying or distributing without K12’s written consent is prohibited.
Page 2 of 3
Math | Graded Assignment | Unit Test, Part 2 | Unit 6
(Score for Question 3: ___ of 5 points)
3. Kevin went to the nursery and bought a 5 ft tall tree. After planting the tree, Kevin made a table to record the
height, h, of the tree, t years after it was planted.
t
0
1
2
3
4
h
5
6
7
8
9
(a) Use words to describe the relationship between the height of the tree and the number of years since it
was planted.
(b) Use an equation to illustrate the relationship between the height of the tree and the number of years it
has been planted.
Answer:
© 2016 K12 Inc. All rights reserved.
Copying or distributing without K12’s written consent is prohibited.
Page 3 of 3
Math | Graded Assignment | Semester Test, Part 2 | Semester A
Name:
Date:
Graded Assignment
Semester Test, Part 2: Semester A
Answer the questions below. When you are finished, submit this assignment to your teacher by the due date for
full credit.
Total Score: ____ of 30 points
(Score for Question 1: ___ of 10 points)
1. The community center is putting on a play. There are several things the crew has to create for the scenery.
(a) They spent $6.17 on each of 4 poster boards. How much did they spend on poster boards in total?
Show your work.
(b) They spent $200.20 total on new lighting. Each of the four lights cost the same amount. How much
did they pay per light? Show your work.
(c) If the total budget was $300, how much more can they spend? Show your work.
Answer:
© 2016 K12 Inc. All rights reserved.
Copying or distributing without K12’s written consent is prohibited.
Page 1 of 3
Math | Graded Assignment | Semester Test, Part 2 | Semester A
(Score for Question 2: ___ of 10 points)
2. A manager used a coordinate grid to place her employees in the office.
(a) What are the coordinates of each desk shown on the grid?
(b) Which employee is the closest to the manager? Justify your answer.
Answer:
© 2016 K12 Inc. All rights reserved.
Copying or distributing without K12’s written consent is prohibited.
Page 2 of 3
Math | Graded Assignment | Semester Test, Part 2 | Semester A
(Score for Question 3: ___ of 10 points)
3. Hassan helps his dad with newspaper deliveries. He gets $5 every morning and 10 cents for every paper
delivered. Hassan earned $20.60 one morning. He wondered how many papers he delivered.
(a) Define the unknown in the scenario and assign it a letter or symbol.
(b) Write an equation to represent the amount of money Hassan earned.
Answer:
© 2016 K12 Inc. All rights reserved.
Copying or distributing without K12’s written consent is prohibited.
Page 3 of 3
Math | Graded Assignment | Interim Test, Part 2 | Interim 2
Name:
Date:
Graded Assignment
Grade 6 Checkpoint 2, Part 2
Answer the questions below. When you are finished, submit this assignment to your teacher by the due date for
full credit.
Total Score: ____ of 9 points
(Score for Question 1: ___ of 4 points)
1. It took
3
1
h to complete 1 game of cards. How many games can be completed in 2 h?
4
4
(a) Can more than 1 game be completed in
2
1
h? Can more or fewer than 4 games be completed?
4
Explain your reasoning.
(b) Use a model to solve the situation.
Answer:
© 2016 K12 Inc. All rights reserved.
Copying or distributing without K12’s written consent is prohibited.
Page 1 of 3
Math | Graded Assignment | Interim Test, Part 2 | Interim 2
(Score for Question 2: ___ of 3 points)
2. A store spent $263.50 on 50 lb of bulk goods. What is the price per pound, in dollars, of the bulk goods?
(a) Decide which estimate, 0.05, 0.5, 5, or 50, is closest to the actual answer. Explain your reasoning.
(b) Solve the problem using long division. Show your work.
Answer:
© 2016 K12 Inc. All rights reserved.
Copying or distributing without K12’s written consent is prohibited.
Page 2 of 3
Math | Graded Assignment | Interim Test, Part 2 | Interim 2
(Score for Question 3: ___ of 2 points)
3. Kenji was creating a garden for his friend. His friend had some specific instructions on where he wanted the
garden to go. The corners of the garden were to be placed at (-1,-1),(-1,2),(2,2) , and (2,-1) .
(a) Use graph paper to plot the points.
(b) The friend wanted to place a wind gauge along one of the edges of the garden. Write the coordinates
for a point that would work for the wind gauge.
Answer:
© 2016 K12 Inc. All rights reserved.
Copying or distributing without K12’s written consent is prohibited.
Page 3 of 3

Our essay writing service fulfills every request with the highest level of urgency.
attachment

Order your essay today and save 10% with the discount code ESSAYHSELP